چه چیزی برای وقف به مسجد مناسب است؟

سنت نیکوی وقف به مسجد

سنّت نیکوی وقف به مسجد، یک پدیده‌ی قدیمی بشری است که ریشه در عقل، منطق و طبیعت انسان دارد. . وقف، در همه‌ی ادیان  و تمدن های بشری به صورت اشکال مختلف وجود داشته و دارد .

انواع وقف به مسجد:

وقف عام: اگر وقف مخصوص دسته یا طبقه‌ی معینی نباشد، آن را وقف عام می نامند. مانند: وقف برای مدارس و مساجد و همچنین  وقف برای روضه‌خوانی سالار شهیدان امام حسین(ع) و ائمه‌ی اطهار. که می توان  اشاره کنیم به ساعت های اذان گو که امروزه به ساعت های حرم شهرت پیدا کردند و در تمام اماکن مذهبی مانند: حرم مطهر امام رضا(ع)، مساجد، امام زاده ها و حتی حرم امام حسین علیه السلام واقع در کربلا نصب شده اند. وقف خاص: وقفی است که برای شخص مشخص یا اولاد و نوادگان  وقف شده باشد، پس اگر مصرف وقف برای فرد یا گروهی معین باشد آن را وقف خاص می‌گویند مانند: وقف بر اولاد یا  وقف برای پدر و مادر و یا برای طبقه‌ی خاصی ازمردم.

معرّفی جلوه‌های وقف به مسجد و موقوفات و تبیین آثار ماندگار آنها (هدایای مناسب به مسجد)

در بررسی موقوفات، به موردهای زیبا و جالبی برمی‌خوریم که نشان دهنده روح لطیف انسانی و نگاه بلند واقفان دارد.بدون شک مصارف تعیین‌شده در برخی از وقف‌نامه‌ها، نشانگر اندیشه‌ی بلند، و نیت خیرخواهانه‌ی نیکوکارانی است که درهر دوره با تشخیص نیازهای اجتماعی زمان خویش اقدام به وقف دارایی و اموال خویش کرده اند.

امروزه باید از پیشرفت تکنولوژی بهره برد و اشاره ای کنیم به ساعت های اذان گو که معروف هستند به ساعت های حرم که در کلیه اماکن مذهبی نظیر حرم مطهر امام رضا (ع)، امام زاده ها، مساجد و همچنین حرم سالار شهیدان امام حسین علیه السلام نصب شده اند این ساعت ها دارای امکانات بی نظیری همچون: نمایش ساعت، اوقات شرعی، تاریخ شمسی – قمری و میلادی، نمایش دمای محیط،  نمایش روز هفته، مناسبت های ملی و مذهبی، پخش اذان به صورت متنی سر وقت اذان می باشند. این ساعت ها مورد های مناسبی برای وقف به مساجد و اماکن مذهبی می باشند.


چه چیزی برای وقف به مسجد مناسب است؟ – بهترین هدیه وقفی به مساجد

 جامعه مسلمان و دین‌باور باید بدانند که سنّت نیکوی وقف برای تقرّب به خدا و اطاعت از فرامین اوست.«بنا به فتوای بسیاری از فقهای دین اسلام، مِلک و مال وقف‌شده پس از انجام صحیح تشریفات وقف، از حوزه‌ی ملکیت و مالکیت واقف خارج شده و به حوزه‌ی ملکیت و مالکیت خداوند متعال درآمده است.

در گذشته مردم نیکوکار و کسانی که قصد وقف به مساجد و دیگر اماکن مذهبی داشتند مواردی از قبیل فرش، مهر و یا تسبیح را وقف مساجد میکردند اما امروزه برای انجام امر مهم وقف به مسجد،  می توان با پیشرفت تکنولوژی جلو رفت و هدایای زیبایی مثل ساعت های اذان گو که برای اولین بار در حرم امام رضا نصب شدند بهره گرفت.

از گذشته تا به حال مساجد به عنوان مراکز و مکان‌هایی برای هرگونه جنبش سازنده و رشد وارتقاء آگاهی اقشار جامعه مورد استفاده بوده‌اند. این مراکز الهی و معنوی از عوامل مهم و مؤثّر در پیشبرد تحوّلات اجتماعی و فرهنگی به شمار می‌روند. حال چه خوب است که مساجد  مجهز به داشتن ساعت هایی باشد که دارای امکانات بی شماری مثل پخش اذان با قاریان مختلف، نمایش تاریخ، دما و ساعت و همچنین امکانات دیگری مانند نمایش اوقات شرعی، ذکر روز. پخش دعای سحر و ربنا در ماه مبارک رمضان می باشند.

هدیه دادن این ساعت ها به مساجد باعث شده ک طیف وسیعی از آحاد جامعه بتونن از امکانات بی نظیر آن ها استفاده کنند.