مساجد معروف ایران و جهان

مساجد معروف ایران و جهان

اکنون نزدیک به ۷۰ هزار مسجد در ایران وجود دارد.برخی از این مساجد  علاوه بر این‌که خانه خدا و محل عبادت هستند ویژگی‌های دیگری نیز دارند که آنها را مهم و متفاوت می‌کند. در این فهرست قصد داریم چند مسجد مهم و معروف ایران را نام ببریم و ویژگی هایی که منجر به خاص بودن ان ها شده است را ذکر کنیم.

۱ـ قدیمی ترین مسجد ایران:

قدیمی ترین مسجد ایران در روستای فهرج از توابع کرمان که نزدیک به یزد می باشد.ساخت این مسجد مربوط به سال های اولیه ورود اسلام به ایران می باشد. این مسجد دارای نقشه بسیار ساده است و یک مناره و نیم گنبد دارد.

۲ـ بزرگ ترین مسجد ایران:

بزرگترین مسجد ایران در شیراز با مساحت بیست هزار متر مربع، مسجد نو یا مسجد اتابک است و در زمان حکومت اتابکان و در قرن ششم هجری بنا شده است.این مسجد در زمان مشروطه به عنوان پایگاه برای مشروطه خواهان شهر شیراز بوده است

۳ـ کوچک ترین مسجد ایران:

مسجد آرد و خرما در اردکان یزد کوچک ترین مسجد ایران شناخته شده است. در مورد زمان ساخت این مسجد که در دوره صفویه می باشد یا قاجاریه اختلاف نظر وجود دارد. در مورد نام این مسجد برخی می گویند آرد و خرما حقوق کارگران برای ساخت مسجد بوده و عده ای هم می گویند آسیابی در کنار مسجد بوده برای تبدیل هسته خرما به آرد.  جالب توجه است که میراث فرهنگی تصمیم گرفته است مساحت این مسجد که کوچکترین مسجد است را توسعه دهد!!

۴ ـ مسجد گوهرشاد:

نشان دهنده ی حضور زنان در اجتماع می باشد .این مسجد در کنار حرم مطهر امام رضا علیه السلام قرار دارد که از لحاظ معماری و اهمیت بی همتا می باشد.اهمیت این مسجد بر میگردد به تصورقدیم مردم که گمان میکردند حضرت صاحب الزمان در زمان ظهور بر این منبر جلوس میکنند.از این رو به چشم مردم عبادت در این مسجد دارای فضلیت بالایی بوده است. اگر به خواهیم از لحاظ معماری به این بنا بپردازیم گنبد و ایوان این مسجد نشان دهنده هنر معماری ایرانیان است. مسجد گوهر شاد در تاریخ معاصر آنجا که قیام مردم علیه حکومت رضا شاه با سرکوب نظامیان مواجه شد نیز موثر بوده است.

۵ ـ مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام اصفهان:

دو مسجد مهم از نظر معماری و زیبایی در دو طرف یک میدان در اصفهان قرار گرفته اند. این مساجد به عنوان مدرسه هم بوده اند و نماد پیوستگی مدرسه، مسجد، بازار و حکومت بوده اند.قدمت. مسجد شیخ لطف الله اصفهان  به حدود ۴۰۰ سال پیش برمی گردد. بنای این مسجد مربوط به زمان  صفوی به دستور شاه عباس اول و به دست استاد محمدرضا اصفهانی ساخته شده است.این مسجد برای تجلیل از شیخ لطف الله ساخته شده است و علت نام گذاری این مسجد از همین جهت است. یکی از شاهکارهای معماری این مسجد چرخش راهروی ورودی است طوری که جهت قبله را برای نمازگزاران راحت می کند.   در ان طرف میدان مسجد شاه یا مسجد امام خمینی قرار داردکه این مسجد نیز به  دستور شاه عباس و توسط علی اکبر اصفهانی ساخته شده است. در این مسجد در زمان مشروطیت وقایع تاریخی رخ داده و باعث اهمیت این بنا شده است.

۶ ـ مسجد اعظم و مسجد جمکران در قم:

  قطعا شهر دینی مثل قم مساجد زیادی دارد که در این جا به دو تا از آن ها می پردازیم. مسجد جمکران که در روزهای شنبه و جمعه مورد توجه بیشتری قرار میگیرد ومنتسب به امام زمان (عج) می باشد. مسجد اعظم نیز حدود پنجاخ و پنج سال پیش در کنار حرم حضرت معصومه ساخته شده است

۷- مساجد انقلابی:

به دلیل این که تهران شهر قدیمی نیست نمی توان ادعا کرد که مساجد قدیمی در آن وجود دارد و مساجد این شهر مربوط به همین صد سال اخیر می باشند که به چند نمونه از آن ها میپردازیم:

 • مسجد امام خمینی: که وسط بازار تهران میباشد و بنای آن مربوط به طمان قاجار می باشد. و مکانی امن برای سخنرانی های محمد تقی فلسفی در زمان قبل از انقلاب بود. و همچنین این مسجد در زمان قیام پانزده خرداد و اعتراضات لوایح ایالتی و ولایتی بسیار تاثیر گذار بوده است.
 • مسجد قبا در خیابان شریعتی
 • مسجد هدایت مرکز تهران
 • مسجد الجواد در میدان هفت تیر

مسجد برای مسلمانان دارای اهمیت خاصی می باشد تا حدی که پخش فراوانی از دارایی خود چه مادی چه معنوی برای ساخت و نگه داری مسجد خرج می کنند. در این جا می خواهیم با چند مسجد مشهور جهان آشنا شویم:

 • مسجد جامع الملک فیصل پاکستان
 • مسجد جامع الکتیبه مراکش
 • مسجد بنی امیه سوریه
 • مسجد الحرام
  مسجد الحرام

  مسجد الحرام

 • مسجد جامع الازهر
  مسجد جامع الزهرا

  مسجد جامع الزهرا

 • مسجد سلطان احمد ترکیه
  مسجد سلطان احمد

  مسجد سلطان احمد

 • مسجد نبوی
  مسجد نبوی

  مسجد نبوی

 • مسجد عبودیت مالزی
  مسجد عبودیت

  مسجد عبودیت

 • مسجد فبه الخضرا در شمال مسجد الاقصی
  قبه الخضرا

  قبه الخضرا

 • مسجد شیخ زاید
  مسجد شیخ زاید

  مسجد شیخ زاید

 • مسجد شیخ لطف الله در میدان امام اصفهان
مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله