اولین نماز جمعه ایران بعد از انقلاب

اولین نماز جمعه ایران

اولین نماز جمعه ایران در تاریخ پنج مرداد ماه سال هزار و سیصد و پنجاه و هشت به امامت آیت‌الله سید محمود طالقانی مبارزان انقلابی است که با حضور گسترده مردم برگزار شد.

سابقه خواندن نمازجمعه در تهران به دوره قاجار برمی‌گردد اما اقامه آن به‌ صورت رسمی و با حضور گسترده مردم برای اولین بار توسط آیت‌الله طالقانی اقامه شد. پیشنهاد برگزاری نماز از سوی خود مرحوم طالقانی به امام خمینی ارائه شد و امام نیز مسئولیت این کار را به ایشان واگذار کردند.

توجه آیت‌الله طالقانی به نماز جمعه مربوط به پیش از انقلاب می شود. وی در سال‌های ۴۳ تا ۴۶ که در زندان قصر زندانی بود هر جمعه برای زندانیان خطبه می‌خواندند.

با پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی از ۱۰ اسفند سال ۱۳۵۸ به قم رفتند و در این شهر مستقر شدند. آیت‌الله طالقانی به حاج احمد در تماسی می‌گوید “به امام (ره) بگویید حالا که نظام جمهوری اسلامی برقرار شده است دستور فرمایید نمازجمعه هم اقامه شود.” مرحوم حاج احمد پیام را به امام می‌رسانند و امام (ره) گفته فرمودند “خودشان (مرحوم طالقانی) این کار را انجام دهند و نمازجمعه را اقامه کنند.”

زمان اولین نمازجمعه پایتخت فرارسید و آیت‌الله طالقانی در روز ۵ مرداد ۱۳۵۸ در زمین چمن دانشگاه تهران با حضور میلیونی و پر شورمردم و اقشار مختلف نمازی به ‌یاد ماندنی را اقامه کردند.

اولین نماز جمعه تهران به امامت آیت الله طالقانی

آیت الله طالقانی در اولین نماز جمعه تهران چه گفت؟

آیت‌الله طالقانی در شرایطی که از نظرجسمی بیمار بودند، اما تمام دوخطبه را ایستاده و با صلابت قرائت کردند. امام جمعه تهران در ابتدای بیاناتش گفت “نماز جمعه مظهر کاملی است از صف توحیدی ملت اسلام و در عین حال آگاهی، تنبه، هوشیاری، افشا کردن دسیسه های دشمن و آگاه کردن همه مسلمانان به وظایف و مسئولیت‌هایی که حداقل در مدت یک هفته در پیش دارند. نماز جمعه صف عبادت، صف حق پرستی، صف روابط قلوب و وجدان‌های بیدار خداپرستان در عین حال صف نظام، صف جنگ، صف فرماندهی و فرمانبرداری از این جهت برای امام جمعه شرایط خاصی قائل اند و باید بتواند فرماندهی کند ، و آگاهی بدهد  و مسلمانان را از دسایس دشمن آگاه کند.

وی در بخشی از سخنان خود، به عناصر ضد انقلاب هشدار داد و گفت: اگر اختلال گران نخواهندساکت بنشینند من پیرمرد هم مسلسل به دست گرفته و پشت تانک می‌نشینم،

حتی  امام خمینی هم پشت تانک خواهد نشست. در همین نمازجمعه بود که آیت‌الله طالقانی کاندیداتوری خود برای انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی را اعلام کردند و با اشاره به بیماری خود و این که می‌خواسته در مجلس خبرگان به خاطر بیماری ثبت نام نکند،

ولی دوستان  مانع وی شدند می‌گوید: یک نکته دیگر هم که باید توجه کنیم که یکی از حیله‌های دشمن این است که یک مخالف را به صورت دشمن قوی در می آورند و گاهی هم دشمنی را می‌سازد برای این که پشت درگیری بین این دو گروه بتواند دسیسه های خودش را انجام بدهد. ما نباید همه فکر و ذهنمان را درگیر این مسایل کنیم باید خودمان را دراین ماه مبارک که ماه تقوی است بسازیم.

بعد از آیت الله طالقانی امام جمعه تهران چه کسانی بودند؟

مرحوم آیت‌الله طالقانی در تاریخ نوزده شهریور سال ۵۸ دار فانی را وداع گفت. بعد از وی برای مدت کوتاهی آیت‌الله منتظری خطبه‌های نمازجمعه را ایراد می‌کردند.اما بعد با انصراف آیت الله منتظری امام خمینی، آیت الله خامنه ای را منصوب به امام جمعه تهران کردند.

آقای هاشمی رفسنجانی و موسوی اردبیلی از دیگر ایمه جمعه تهران در دهه اول انقلاب بودند.
وظایف کلیدی ائمه جمعه از نظر آیت الله خامنه ای

۱٫آگاهی به مسایل روز جامعه

۲٫ارتباط مداوم با جوانان

۳٫عدم غفلت از دسایس دشمن